Welcome to Happiness

Cymbidium a Himalája királynője – orchidea és bromélia kiállítás

2017. őszi orchidea és bromélia kiállítás + vásár a már megszokott helyen, a városligeti Vajdahunyadvarban! Időpont: november 9-12., csütörtöktől szombatig, 10-18 óra közt lehet a virágok közt bandukolni, de ne zárás előtt 1 órával érkezz, mert nem lesz időd megnézni a több száz virágzó, sokszínű, illatos orchideát! Sőt, előfordulhat, hogy maga a jegyvásárlás is időbe telik, kígyózó sorbanállás most sem kizárt! 

Idén a Cymbidium (csónakorchidea) nemzetséggel ismerkedhetnek meg közelebbről is a látogatók. Bemutatják távoli leszármazottait, a színes, nagyvirágú Cymbidium hibrideket, valamint – már lakásban is tartható és virágoztatható – kistermetű, csüngő virágzatú új nemesítéseit is.

2000 évvel ezelőttről ír a legkorábbi forrás, már akkor is ismerték, és termesztették a Távol-Keleten. A Cymbidiumok nem csak cserepes virágként, hanem vágott virágként is népszerűek voltak már az ókorban. A hosszú virágszárak a sok nagy, színes és illatos virággal a vázákban is sokáig nyíltak, és nagy díszítő értékük miatt kedveltek voltak.  Hírnevüket bizonyítja egy középkori mende-monda: mely szerint a japán császár felesége hosszú idő óta meddőséggel küzdött. Egy napon a kertész néhány szál Cymbidium ensifoliumot tett a vázába, amely a császári pár hálószobájában állt. A császárné megcsodálta e szép növényt és mélyen beszippantotta finom illatát. Ettől a meddősége megszűnt, és 13 egészséges gyermeknek adott életet az évek során.

Az írásos források tanúskodnak arról is, hogy a Cymbidiumot, mint gyógynövényt, már a középkorban is használták különféle betegségek gyógyítására. Emellett mint minden orchideafaj az elmúlt korokban a nemesség, a gazdagság és a szépség megtestesítői voltak.

A magyar növény-kedvelő közönség először vágott virágként, átlátszó dobozkákban találkozhatott velük. Melyikünk ne kapott volna nőnapra, vagy melyik férfi ne vásárolt volna legalább egyszer pályafutása során egy fej Cymbidiumot a ’80-as évek során, majd később megjelentek a virágpiacokon maguk a növények is hosszú leveleikkel, és még hosszabb virágszáraikkal. Kezdeti népszerűségüket beárnyékolta az a tulajdonságuk, hogy télen hűvös, világos helyet kedvelnek, amit a lakásokban többnyire nem lehet biztosítani számukra, így a virágzás a legtöbb esetben elmaradt.

Járj a kedvében! Ha a virágzó csónakorchideánkban sokáig szeretnénk gyönyörködni, akkor télen tartsuk a lakásunk fényes, de hűvösebb pontján. Alkalmas erre például egy kevésbé fűtött konyha vagy fürdőszoba, ahol a megfelelő párához is hozzájut kedvencünk. Itt fontos megemlíteni, hogy az orchideák között a kevésbé páraigényesek közé tartozó nemzetség és a Phalaenopsis után a legkedveltebb fajta. Ha van rá lehetőségünk, nyáron vigyük ki a kertbe vagy a teraszra fényes helyre, ahol nem tűzi közvetlenül a nap. A levirágzott növénynek érdemes tavasszal új talajjal kedveskedni, ami biztosítja számára a fejlődéséhez szükséges nitrogént és más tápanyagokat. Rendszeres öntözés mellett nyáron kálium- és foszfordús, más néven virágzásindító tápoldattal locsoljuk, majd egy kicsit szárazabban hagyva, néhány hét elteltével gyönyörködhetünk a saját nevelésű virágokban.

A Cymbidium igen exkluzív ajándéknövény mind vágott, mind cserepes formájában. Egy száron akár 6-9 virág is található, ami igen feltűnő megjelenést kölcsönöz a növénynek, ezért hívja gyakran a köznyelv fürtös orchideának. Egy cserepes Cymbidiumnak mindenképpen egy elegánsabb, színben harmonizáló, letisztult formájú kaspó dukál, amely még jobban hangsúlyozza eleganciáját. Csomagoláskor organzával, szatén szalagokkal és gyöngyök társaságában mutat a legjobban. Virágzási idejük a téli félévre esik, ezért is közkedvelt ajándék Karácsonykor tájékán, téli hónapok névnapjain, születésnapjain!

Látványos dekorációs elem is a csónakorchidea, már a nagy levéltömege miatt is elég impozáns, virágzásakor pedig különösen gyönyörű, hangsúlyos dekorációs eleme lehet a térnek. Lehet ez akár egy ízléses nappali, de nagyon jól megállja a helyét egy szálloda halljában vagy egy étterem fogadó-és vendégtereiben.

A nemesítők több évtizedes munkája eredményeként létrejöttek olyan új hibridek, amelyek hasonlóan szépek, illatosak és színesek, mint elődeik, de tartásuk lényegesen könnyebb. A különlegességek kedvelői az új, de máris népszerű és közkedvelt hibridek mellett találkozhatnak az Ázsiában őshonos, virágzó Cymbidium fajokkal is, melyeket itthon, a virágüzletek kínálatában ritkán lehet látni! (A legnagyobb csónakorchidea gyűjtemény jelenleg Bankokban található.)

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

A Google és Facebook belépéssel automatikusan elfogadod felhasználási feltételeinket.

VAGY


| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!