2017-ben az ÉV EMLŐSE címet (a keleti sün, az ürge és a denevér után) nem más kapta, mint az éjszakai erdők, bokrok aranybarna bundájú, gombszemű, apró rágcsálója: a mogyorós pele (Muscardinus avellanarius). Pellesleg infó innen: programturizmus.hu.
Az Év Emlőse programsorozat záró rendezvényére november 17-18.-án került sor. Átadták az év során meghirdetett fotópályázat, eszperente pelevers író pályázat, pele-vers illusztrációs pályázat valamint a múzeum pele rajzpályázatának díjait. A Földművelésügyi Minisztérium Vadonleső programja társszervezésben megvalósuló éves programsorozat lezárásaként vendégül látták az ehhez a kis állathoz kapcsolódó, élőhelyét és a fajt védő szervezeteket. Így a nagyközönséget szombaton a Vadonleső és a Nemzeti Parkok bemutatói várták, hogy az év emlősét ünnepeljük.
Az Év Emlőse címet immár negyedik éve a Vadonleső Program adományozza azoknak a védett, vagy fokozottan védett, sok esetben veszélyeztetett hazai emlősfajoknak, amelyek társadalmi elfogadása és védelme kiemelt természetvédelmi feladatunk.
A mogyorós pele Európa legészakibb területei (Izland, Írország, Észak-Anglia, Észak-Skandinávia, Finnország és Észak-Oroszország), illetve az Ibériai-félsziget kivételével az egész kontinensen elterjedt. Magyarországon viszonylag gyakori és a legkülönbözőbb erdők lakója, az alföldektől a fahatárig, cserjésekben és parkokban ugyancsak előfordul. Csak az aljnövényzet nélküli magas fenyveseket kerüli. Lakóhelyéhez igen ragaszkodik.
Habár legelterjedtebb pelefajunk, félénksége és az erdei peléhez hasonló rejtőzködő életmódja miatt ezzel találkozhatunk a legritkábban. Az állat fej-törzs-hossza 6,5-8,5 centiméter, farokhossza 6,5-7,8 centiméter. Testtömege 15-25 gramm (téli alvás előtt elérheti a 35-43 grammot is). Bundája vöröses-szürkés sárga, hasi része világosabb. Mancsa párnázott, hogy az ágakon futva jól meg tudjon kapaszkodni. A mogyorós pelét dúsan szőrözött farka különbözteti meg a hasonló nagyságú egerektől. Füle lekerekített, viszonylag kicsi. Feltűnően nagy fekete szeme az állat éjszakai életmódjára utal. /Érdekesség, hogy a mogyorós pele többi rokonától eltérően, különleges módszerrel menekül: veszély esetén képes elhagyni a farkát borító bőrt és szőrzetet, hogy egérutat nyerjen. Ez a trükk viszont csak egyszer vethető be, ugyanis a csupaszon maradt farkcsigolyákon nem regenerálódik újra a bőr./
A mogyorós pele este ébred, éjszaka futkos a lombos ágak takarásában, keresi a cserjék virágait, terméseit, gyümölcseit, de a hajnal már az öreg fák odvában, vagy az ágak közé font, gömb alakú fűfészkében éri. A fészek elhelyezkedése rendszerint mintegy 1 méterrel a talaj felett, lehet azonban akár 20 méter magas fán is. A fialófészek átmérője körülbelül 15 centiméter, a nőstény rendszerint faüregben helyezi el. Ősz felé éjjeli fennlétét egyre hosszabb alvásokkal rövidíti meg, majd október vége felé téli álomba merül, amely áprilisig tart. A zord téli időszakot valódi téli álomba szunnyadva többnyire a föld alatt dermedve vészeli át. Csak minden 5-10 percben vesz lélegzetet; szívverésének üteme a tizedére csökken. Szíve percenként egyet ver, nem eszik, nem iszik akár hét hónapon keresztül. Ha nyáron nagy a hőség az állat nyári álomba is merülhet!
Tápláléka magvak, rügyek, bogyók és fák gyümölcsei; de kora tavasszal rovarokat és azok lárváit is elfogyasztja. Főbb ellenségei: a menyét, a hermelin, a baglyok, Magyarországon főleg a macskabagoly. A mogyorós pele mintegy 4 évig él, de a fiatalok nagy része, közel 70%-a elpusztul. Létszámcsökkenésének fő oka az élőhelyei megszüntetése, téli álmuk megzavarása, téli hőmérséklet ingadozások, erős lehűlések után hirtelen enyhülések, valamint jelentős számban válnak macska, róka és vaddisznó áldozatává. Magyarországon védett faj, eszmei értéke: 50 000 Ft.
Az ivarérettséget egyéves korban éri el. A párzási időszak áprilistól októberig tart. A nőstény évente 1-3 almot hoz a világra, csak a magasabb hegyekben ellik évente egyszer. A vemhesség 22-24 napig tart, ennek végén 2-7, legtöbbször azonban 3-4 utód születik. A kölykök 18 napos korukban kezdenek látni, és 40 napig az anyjuk mellett maradnak.
Az Év Emlőse programsorozathoz különböző országos pályázatok is kapcsolódtak: mogyorós pele-, és pelevers-illusztráló-, valamint természetfotó pályázat, de „Eszperente pele vers és mese verseny”-t is hirdetett a Vadonleső Program. A Magyar Természettudományi Múzeum májustól október közepéig tartó rajzpályázata természetesen a mogyorós peléhez kapcsolódott. Az eseményhez az év során számos alkalommal csatlakoztak a rendezvényeken és fesztiválokon az írók, költők, zenészek és képzőművészek – Für Anikó, Molnár Krisztina Rita, Tóth Krisztina, Gryllus Vilmos, Ijjas Tamás, Lackfi János, a pécsi Tamás Éva Játéktára zenekar és még sokan mások.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: