Welcome to Happiness

Használt étolaj : fáradj vele a kijelölt MOL kutakra, ahol újrahasznosított műanyagból készült gyűjtőtartályt is kaphatsz!


A MOL országszerte már 188 benzinkútján helyezett el tárolótartályokat, lehetővé téve a lakosság számára a használt sütőolaj környezetbarát elhelyezését. A begyűjtött használt olajból bioüzemanyagot állítanak elő. 


A szelektív hulladékgyűjtés meghonosodásával egyre több ismeretünk van arról, hogy milyen szemétfajtákat hova és hogyan lehet gyűjteni, és melyek a különösen veszélyesek közülük. Pl.: az akkumulátorok és elemek, a különböző fajtájú égők és egyéb elektromos hulladékok, lejárt szavatosságú gyógyszerek… Mindezek ellenére sajnos a háztartásokban sütésre használt olajmaradék sokszor még mindig a csatornákban köt ki, miközben nem is vagyunk tudatában annak, hogy milyen súlyos károkat képes okozni, különösen, ha a vízbe jut.

* Gyűjtsd össze és add le a kijelölt MOL kutakon!

A csatornába jutó háztartási olaj gátolja a szennyvízben a szennyező anyagok lebomlását, a talajba kerülve lefojtja annak légáteresztő képességét, így elpusztítja a talajflórát. Természetes vizeinkbe szivárogva veszélyt jelent az ott élő állatokra is.

Holott eme veszélyes hulladék, kitűnően alkalmas arra, hogy újra a magunk javára fordítsuk és biodízel, biogáz, vagy kenőanyag készüljön belőle. A MOL 2011-es kampánysikerének köszönhetően mára országszerte 188 töltőállomáson adhatjuk le a háztartásunkban felhasznált étolajat, de hulladékudvarokban is van erre lehetőségünk. Csak csendben megjegyezném, hogy fővárosunk belvárosában sincs egyelőre egy mindenki számára (akár gyalogosan is) jól megközelíthető  átvevőpont így autó nélkül a környezettudatos polgár meglehetősen körülményes módon szabadulhat meg még mindig ettől a hulladékfajtától. A HUMUSZ (Hulladék Munkaszövetség) fölvetése szerint igazán üdvözítő megoldás lehetne ha begyűjtőautókat alkalmaznának (egyelőre csak egy cég van a placcon, de az is éttermi elszállításra szakosodott (Gastroil), remélhetőleg akad hamar hasonló vállalkozás, amely nyereséggel képes megszüntetni ezt a piaci rést). Update: országszerte kisebb cégek vannak pl. Szentgotthárd környékén (Vas- és Zala megyében) a Pannon BioOlaj Kft., is szintén éttermi, intézményi konyhákon keletkezett elhasznált zsiradékokra (étolaj, pálmaolaj, sertészsír) specializálódott, de óvodákon és iskolákon keresztül is elkezdték már a lakosságtól a begyűjtést, melyhez egyre több szombathelyi, kőszegi és zalaegerszegi intézmény csatlakozik. Pedig a begyűjtés megvalósulásával elérhető volna az akár 60%-os újrafelhasználási arány a jelenlegi 15% körülivel szemben. 

Akár akarjuk, akár nem, a környezetszennyezés árát mindenképpen nekünk kell megfizetnünk. Éppen ezért álljon itt egy nem is oly régi felmérés (2015) elképesztő eredménye:

“a városban élő családok 60 százaléka a lefolyóba önti vagy a szemétbe dobja az elhasznált étolajat. A családi házakban lakóknak csak 35 százaléka kezeli szelektíven, a falvakban élőknek pedig mindössze csak ennek az ötöde. Utóbbiak többségénél nem is keletkezik olajhulladék, mert azt a háztartásban, vagy az állatok etetésére az utolsó cseppig felhasználják.”

A magyar háztartások becslések szerint 1,5-2 liter olajat használnak el havonta, illetve összesen 50-60 millió litert évente. A szelektíven nem kezelt háztartási használt olaj mennyisége pedig 20-25 millió liter lehet. Tehát nem sokat javult a helyzet, bár mára már az emberek többsége tudja, hogy az égett olaj károsítja a csatornahálózatot és az élő környezetet, vagy nem ismerik annak környezetbarát kezelési módját vagy túl időigényesnek tartják azt.

A MOL 2011-ben indította útjára használt sütőolaj-gyűjtő programját, amelynek keretében az elmúlt években több mint 900 tonna használt sütőolaj gyűlt össze, és ezzel a lakosság az élővizeinket kímélte meg az elszennyezéstől. Ma Magyarországon évente több tízezer tonna étolajat használnak fel, de a felhasználás során keletkező használt sütőolaj sorsa azonban csak az üzemi konyháknál, éttermeknél megoldott, ahol szervezetten folyik a hulladék elszállítása és feldolgozása. Sajnos a lakosság által használt olajnak csak kis része kerül a hulladékudvarokba, vagy lerakóhelyekre, jelentős mennyiség a lefolyókba vagy a szemétbe kerül. Ez igen káros, hiszen a csővezetékek falára lerakódva a csatorna dugulását okozza, a háztartási szemétbe öntve pedig nehezen lebomló anyagként jelenik meg a hulladéklerakókban. Ha pedig a sütőolaj gondatlanságból vagy szándékosan az élővizekbe jut, az még veszélyesebb: tavakban, folyókban a víz felszínén úszva meggátolja az oxigénfelvételt, így elpusztítja a vízi élőlényeket. Ezt jól szemlélteti az alábbi ábra is:

A háztartásokban használt sütőolaj környezetbarát tárolására teremtett ideális megoldást a MOL, amikor országszerte 188 töltőállomásán helyezett ki gyűjtőtartályokat, így a lakosság egyszerűen, gyorsan, környezetbarát módon „szabadulhat meg” a használt étolajtól. Egy kis érdekesség: a legtöbb használt sütőolaj Budapesten (178 tonna) és Pest megyében (175 tonna) gyűlt össze, míg a vidéki városok között toronymagasan Gödöllő az első (és vitte a pálmát az elmúlt 6 év folyamán is) a töltőállomáson összegyűjtött több, mint 20 tonna használt sütőolajjal.

És hogy mi lesz a begyűjtött fáradt olaj sorsa?

A kijelölt MOL töltőállomásokon leadott használt olajat a Biofilter Kft. gyűjti össze és tisztítást követően juttatja el a Rossi Biofuel komáromi üzemébe, ahol bioüzemanyagot gyártatnak belőle. Ennek köszönhetően környezetre káros hulladék helyett újrahasznosított, környezetbarát termék lesz belőle, amelyet a MOL százhalombattai finomítójában használnak fel biokomponensként a gázolaj gyártásához.

A tisztítás során keletkező hulladék (prézli-, ételmaradék stb.) a biodízel gyártás melléktermékeivel együtt pedig kiváló alapanyaga a biogáz előállításnak. Így lesz a sütéshez elhasznált olajból a környezetet károsító hulladék helyett ezzel a megoldással újrahasznosított, környezetbarát termék.

Ez megfelel az EU megújuló energia irányelvében (2009/28/EK) foglaltaknak, amelynek a közlekedésre vonatkozó pontjai 2011. január 1-vél hatályba léptek. Az irányelv jelentős szerepet tulajdonít azoknak az alapanyagoknak, amelyek a hulladék – esetünkben használt sütőolaj – mennyiségét csökkentik az újra felhasználás ösztönzésével.

A használt olajat előkezelik, és kémiailag (ún. átészterezéssel) átalakítják, így keletkezik belőle a biodízel – ismertette a folyamatot egy szakember. Az üzemben évente mintegy 150.000 tonna repce-, napraforgó- és szójaolajat, valamint használt sütőolajat dolgoznak fel. A legmodernebb technológiával felszerelt üzemben az ipari-, biztonsági- és környezetvédelmi szabványoknak szigorúan megfelelve állítják elő a biodízelt. A Rossi Biofuel nagy hangsúlyt fektet arra is, hogy a biodízel gyártás melléktermékei is környezettudatos módon kerüljenek tovább felhasználásra. Az évi mintegy 22.000 tonna glicerint partnereknek adják át további hasznosításra. A mintegy 18.000 tonna szappanos vizet teljes egészében biogáz termelésre hasznosítják.

Na de tudtátok, hogy a használt sütőolaj gyűjtéséhez egy ideje kaphattok egy ilyen szép piros edényt a MOL kutakon, amiben ugyanott le is adhatjátok ha betelt? Tegyetek Ti is a környezetetekért!

A MOL a lakosság figyelmének felkeltésére 2017 júniusában „Kisütöttük: ide vele!” néven akciót indított, melynek keretében, mindazok, akik egy MOL kútra használt étolajat visznek egy újrahasznosított műanyagból készült, praktikus gyűjtőflakont kapnak ajándékba, amelyben kényelmesen, csöpögésmentesen tudják tárolni a használt sütőolajat.

Az tavalyi évben több mint 9 tonna használt sütőolaj gyűlt össze és több mint hétezer gyűjtőflakon fogyott el. Így mintegy hétezer háztartás csatlakozott a MOL használtsütőolaj-gyűjtő kampányához néhány hónap alatt. 

Partnerei ebben az egyik legnagyobb hazai étolaj gyártó és forgalmazó, a Vénusz étolajat gyártó Bunge Zrt., valamint a CBA, a legnagyobb hazai üzletlánc, május közepétől promócióval is népszerűsítette a programot.

Pánczél Andrea, a MOL magyarországi kommunikációs igazgatója a program kezdetekor nyilatkozta: „Bizonyára sok háziasszonynak okozott már bosszúságot, hogy mit is kezdjen a háztartásban felgyülemlő használt sütőolajjal. Ehhez nyújt most segítséget a MOL a „Kisütöttük: Ide vele!” programjával. Országszerte 100 benzinkúton állítottunk fel tárolótartályt, hogy megkönnyítsük a használt sütőolaj környezetbarát elhelyezését. Egy kis odafigyeléssel bárki tehet környezetünkért!”

A program „arca” Sági Szilárd, gasztrokibic, aki örömmel állt a MOL kezdeményezése mellé, hiszen ő is fontosnak tartja a környezet védelmét és az ehhez kapcsolódó praktikus megoldásokat.

A legközelebbi használt sütőolajat átvevő töltőállomások listája megtalálható a töltőállomás keresőn:

 http://toltoallomaskereso.mol.hu/

A termékek és szolgáltatások közt keresd a napraforgó jelet!

Forrás: mol.hu

Ui.: Decemberben pedig “Lépj olajra!” címmel kezdődött egy szintén ezt célzó sorsjegyes nyereményjáték, amelyben le kellett adni az akcióban résztvevő 184 MOL töltőállomás valamelyikén minimum 1 deciliter használt sütőolajat. Minden bevitt használt sütőolaj után 1 sorsjegy járt és a rajta lévő kódot kellett feltölteni a játék weboldalára. A választható úti célok száma minden liter használt sütőolajjal nő. Kezdete: 2017. december 19. Befejezés: 2018. január 15. LEZÁRULT!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!