♥ A szlovák Esti mese (Dedusko Vecernícek)
Hol volt, hol nem volt, talán igaz sem volt … hogy a 80-as évek gyermekei esténként epedve várták a szlovák Esti meséket (főleg a határ mentén élők). Néha picit zabosan, néha picit csíkozódva, de feledhetetlenül az emlékeinkbe éget az intrója. Ha ebben a korszakban születtél mond emlékszel-e dallamra mely mosolyt csalt egykororon az arcunkra? 🙂
Könny szökik a szemembe … nekem a békés, meghitt, boldog, téli estéket juttatja még most is eszembe … emlékeimből felidézve azt az enyhén izgatott várakozással teli érzést, hogy most folyt. köv. … vajon mi lesz a folytatásban … s a dallam felcsendülésekor gyermeki áhítattal tapadtam a Videoton (és ekkor még nem színes) tévénkre. Néha picit még babrálni kellett az erősítőn, antennán vagy utó finomhangolni a kis pirossal vagy anélkül gyorsan (hordozható verzió, Super Star ha ez mond még valakinek valamit 😀 ) hogy ne fusson a kép, de rossz időben fekete-fehéren, zabosan is jó volt…
* 1981 VIDEOTON Super Star 12 (hordozható)
Na akkor most kezdödik egy kis időutazás a múltba … hogy mindenki képben lehessen: anno ezek a már hordozható, modul rendszerű fekete – fehér televíziók 31 cm-es képátlóval és 8 csatornás programmemóriával rendelkeztek. A tévé a Super Star készülékcsalád legkisebb tagjaként piros és fehér színben is létezett. 220 V-ról és 12 V-ról is üzemeltethetőek voltak. Az előlapon a kiugró panelon volt a hangerő, kontraszt és fényerő állítására alkalmas potméter. A kihajtható ajtó mögött a venni kívánt állomásokat finomhangolhattad be. A hátlapon volt a koaxiális antenna bemenet, illetve az antenna-teleszkópantenna választó. A fülhallgatót is a hátoldalon lehetett a tévéhez csatlakoztatni. Gyártó: Videoton Elektronikai Vállalat.
A szlovák Esti mese (Dedusko Vecernícek) felvezetője (melynek a 60-as évekig nyúlnak a gyökerei és amelynek nemcsak téli hanem tavaszi és nyári verziója is létezik) az egyik legjobb amit valaha láttam, mondhatni, hogy vetekedett a mi tévémacinkkal. Az elbűvölő mini történetben az öreg juhász vidám fehér dakszlijával esténként kisétál a domboldalra meggyújtani a csillagokat a lámpásával, melyek csillagszóró szerűen felragyognak. Hozzá ez feledhetetlen, népzenei alapú muzsika, egyszerűen annyira cuki és hangulatos, hogy tulajdonképp nekem ez maga fölért egy Esti mesével. (Sőt, mint megtudtam, hazájában a mai napig nem került süllyesztőbe, vagyis hagyománnyá vált, jó ezt hallani.) És akkor ime a tavaszias újított verziója is (amelyben pl.: a kutyus nem cibálja meg az apó kabátkáját), de nézzétek csak:
Az eredeti nyári verzióban teljesen ugyanaz maga a cselekmény a csillagok “felkapcsolásáig”, amellett hogy a háttér és bácsi meleg időre alkalmasabbra cserélte öltözékét. De itt nem ér véget az esti rituálé, hanem hazamenetelve, dolguk befejeztén, az ajtóban az apó a kiskutyát szeretettel megsimogatván bemegy a házikóba és ki ki a maga helyén tér nyugovóra.
Aztán a Csehszlovák Kereskedelmi Bank reklámjában továbbgondolták a mese végét és már a házikónál továbbsétálva egy nagyobb házban hajtják álomra a fejüket. A kutyus “o betűjén”, meglepődöttségén elmosolyodtam. Ha kíváncsi volnál:
♥ A tv maci(nk)
A Magyar Televízió talán legemblematikusabb figurája, nincs még egy amely így magában hordozná a korszak jellemzőit, szinte megjeleníti a kort, amelyben készült, “részei” pedig egyértelműen leképezik az akkori lakásviszonyokat, öltözködést, mentalitást.
Az, hogy „Esti mese” legyen a tévében, pártpolitikai döntés volt. A TV Maci először 1963. április 15-én (húsvét hétfőn) jelent meg az MTV-n – „Ettől a naptól fogva egy kis mackó is hallgatja az esti mesét!” – az Esti mese szignálfilmjeként. Ami nem meglepő módon rögtön nagy kedvenc lett a gyerekek körében. Az 1960-as és 70-es évek maciját Lengyel Zsolt terve alapján Köber Tibor alkotta meg. Az 1980-as években Koch Auréltól kapott új formát. Hivatalos születésnapja 1964. október 23. (ami nem esik egybe az első tévés szereplésével) a karakter kitalálójáé Bálint Ágnesé, ő a szignálfilm eredeti forgatókönyvének írója. Sőt idővel akkora sikere lett a mi macinknak, hogy még a súlytalanságba is elkísérte Farkas Bertalant és együtt mondtak mesét fentről, az űrhajóból, 1980-ban. Aztán 1982-ben a Pannónia Filmstúdió (pontosabban Foky Ottó) felsőbb utasításra megújította a figurát, ami már akkor kockázós bábfilmtechnikával készült el. Szegény csutkababát pedig lecserélték Paprika Jancsira.
A Foky-féle macinál megelevenedik az eddig csak játékszerként funkcionáló Paprikajancsi. „Ezt a macit azért tervezte egy jellegzetes magyar mesefigurával, Paprikajancsival, hogy legyen kivel eljátszania az esti mesét. A nagy orrú, szalmahajú, piros ruhát viselő, sapkás, pirospozsgás Paprikajancsi így lett állandó társa a macinak. Rajta kívül pedig felbukkannak egyes „epizódszereplők” is Foky más meséiből, mint például Ugrifüles és Mirr-Murr. Ők általában az ablakból nézik álmélkodva az Esti mesét. Gyermeknap alkalmából pedig négy új szereplő is megjelent a szignálban: Misi Mókus, Mirr-Murr, Misi testvére, és Ugrifüles, a nyúl.
A pedagógiai célzattal elkészült esti matiné, a gyerekek kedvenc játékfigurájával, a mackóval, mind szórakoztatási, mind nevelési célját elérte, a gyerekek követték is a kis mackó példáját és minden este várták a megjelenését. De nemcsak a gyerekek hanem a felnőttek körében is osztatlan elismerést keltett.
Szóval a mi macink szépen megmosta a fogát és leült a tévé elé, majd a mese után aludni ment…
Az összeállításért köszönet a feltöltőnek (kisfecske).
Ki emlékszik? Segítek: minden nap 19.10-kor kezdődött az Esti mese…
Extra érdekesség: 2012. áprilisában ismét menesztették a Foky Ottó-féle TV macit és helyette új változat készült el. Az újratervezett verzióban már nem egyedül ül le esténként a képernyő elé, hanem testvérével és a kor szelleméhez igazodva számítógépezik is. Ez az új változat azonban nem aratott sikert sem a tévénézők, sem az internethasználók körében, ezért négy hónap után levették a képernyőről, és újra elfoglalta a korábbi helyét Foky Ottó figurája …
„Szép álmokat, gyerekek!”
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: